Νέα

ΤΟ ΠΡΟΕΔΡΕΙΟ ΤΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΑΠΟΦΟΙΤΩΝ ΑΠΘ ΣΤΟ ΔΗΜΑΡΧΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

Το Δήμαρχο Θεσσαλονίκης Γιάννη Μπουτάρη επισκέφθηκε το Προεδρείο του Συλλόγου Αποφοίτων ΑΠΘ (Πρόεδρος Παντελής Σαββίδης, Αντιπρόεδρος Γιώργος Χατζηθεοφάνους, Γενική Γραμματέας Αθηνά Παγώνη).
Συζήτησαν θέματα συνεργασίας του Συλλόγου Αποφοίτων ΑΠΘ με το Δήμο Θεσσαλονίκης. Ο κ. Δήμαρχος είναι μέλος του Συλλόγου Αποφοίτων ΑΠΘ , διετέλεσε, μάλιστα, και μέλος του προσωρινού Διοικητικού Συμβουλίου του Συλλόγου.

ΚΑΙΝΟΤΟΜΕΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ ΤΩΝ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΩΝ ΣΤΟ ΕΠΙΚΕΝΤΡΟ ΔΙΗΜΕΡΙΔΑΣ

Θεσσαλονίκη, 10/11/2016

«Σπουδές στο ΑΠΘ και στον κόσμο τον 21ο αιώνα» είναι ο τίτλος της διημερίδας που θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 11 και το Σάββατο 12 Νοεμβρίου 2016, στο Αμφιθέατρο ΙΙ του ΚΕ.Δ.Ε.Α. του ΑΠΘ και διοργανώνεται από την Επιτροπή Σπουδών και Εκπαιδευτικής Πολιτικής του ΑΠΘ.

ΣΠΟΥΔΕΣ ΣΤΟ ΑΠΘ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΟΝ 21ο ΑΙΩΝΑ

Θεσσαλονίκη, 7/11/2016

ΣΗΜΕΡΑ ΤΕΤΑΡΤΗ Ο ΕΟΡΤΑΣΜΟΣ ΤΗΣ 26Ης ΚΑΙ 28Ης ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ ΣΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

Παρουσία του Προέδρου της Δημοκρατίας κ. Προκόπη Παυλόπουλου θα γίνει ο επίσημος εορτασμός της ημέρας του Πολιούχου της Θεσσαλονίκης
Αγίου Δημητρίου, της 104ης επετείου της απελευθέρωσης της πόλης και του έπους του ΄40, την Τετάρτη 26 Οκτωβρίου 2016 και ώρα 18.30,
στην Αίθουσα Τελετών του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου.
Ύστερα από την Προσφώνηση του Πρύτανη του ΑΠΘ, Καθηγητή κ. Περικλή Μήτκα, ο Πολιτικός Μηχανικός – Συγγραφέας και απόφοιτος του ΑΠΘ

Η ΣΥΜΒΟΛΗ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΣΤΗΝ ΕΞΩΣΤΡΕΦΕΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΠΕΜΠΤΗ 3 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ

Το Τμήμα Πολιτικών Μηχανικών του Α.Π.Θ. σε συνεργασία με το Τεχνικό Επιμελητήριο Ελλάδας/Τμήμα Κεντρικής Μακεδονίας (ΤΕΕ/ΤΚΜ), το American Society of Civil Engineers – Hellenic International Section (ASCE – HS) και το Project Management Institute (PMI) – Greece Chapter διοργανώνει την Πέμπτη 3 Νοεμβρίου και ώρα 9:30-14:30 στο Αμφιθέατρο Π. Παναγιωτόπουλος της Πολυτεχνικής Σχολής του Α.Π.Θ. Ημερίδα με Θέμα «Η Συμβολή των Ελλήνων Πολιτικών Μηχανικών στην Εξωστρέφεια και στην Ανάπτυξη».

Ιστορικές Δίκες 2016-2917 στη Νομική Σχολή. Σήμερα, Παρασκευή, η Δίκη των τόνων

ΑΝΟΙΧΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΣΤΗ ΝΟΜΙΚΗ ΣΧΟΛΗ   Θεσσαλονίκη, 21/10/2016
Φωτογραφία: Ιωάννης Κακριδής.
Στη Νομική Σχολή του ΑΠΘ διεξάγεται ήδη από το προηγούμενο ακαδημαϊκό έτος, υπό την αιγίδα της Κοσμητείας της Σχολής, σειρά Ανοιχτών Μαθημάτων για Ιστορικές Δίκες που σημάδεψαν την πολιτική και κοινωνική πραγματικότητα της εποχής τους από την αρχαιότητα μέχρι σήμερα.

Τρίτη 18 Δεκεμβρίου: Εκδήλωση του Συλλόγου Αποφοίτων ΑΠΘ. Τεχνολογία και ανάδειξη της πολιτιστικής κληρονομιάς.

Την Τρίτη 18 Οκτωβρίου, στις 7 μ.μ., στο πατάρι του “Ιανού” ο Σύλλογος Αποφοίτων ΑΠΘ και ο Ιανός πραγματοποιούν εκδήλωση με ομιλήτρια την κ. Ελένη Στούμπου-Κατσαμούρη, αρχαιολόγο, σκηνοθέτρια στην Αρχαιολογική Υπηρεσία του Υπουργείου Πολιτισμού με θέμα «Τεχνολογία και ανάδειξη της πολιτιστικής κληρονομιάς”
 Θα προβληθούν οι ταινίες:

Δύο Έλληνες στο Διεθνές Διοικητικό Συμβούλιο της Ευρωπαϊκής Ένωσης Φοιτητών Νομικής

Για πρώτη φορά από την ίδρυσή της το 1981, Έλληνες συμμετέχουν στο Διεθνές Διοικητικό Συμβούλιό της Ευρωπαϊκής Ένωσης Φοιτητών Νομικής (The European Law Students’ Association – ELSA). Η Αντωνία Μαρκοβίτη και ο Έκτορας Τσάμης, φοιτητές της Νομικής Σχολής του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, υπερψηφίστηκαν από τις 43 χώρες-μέλη της ένωσης κατά τη διάρκεια της Διεθνούς Γενικής  Συνέλευσης της ELSA στη Ρουμανία τον Απρίλιο του 2015.

Επίτιμος διδάκτωρ Ιατρικής ΑΠΘ ο Ρομπέρτο Ρομέρο.

Σε Επίτιμο Διδάκτορα του Τμήματος Ιατρικής της Σχολής Επιστημών Υγείας του ΑΠΘ θα αναγορευτεί ο Καθηγητής Μαιευτικής – Γυναικολογίας Μοριακής Μαιευτικής και Γενετικής Ιατρικής του Πανεπιστημίου Wayne State, Detroit, Michigan των ΗΠΑ και Διευθυντής του Προγράμματος Μαιευτικής και Περιγεννητικής του NIH, των ΗΠΑ, Roberto Romero.
Η Τελετή Αναγόρευσης θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη 13 Οκτωβρίου 2016 και ώρα 19:00, στην αίθουσα Τελετών της παλαιάς Φιλοσοφικής Σχολής του ΑΠΘ.
Το πρόγραμμα της τελετής είναι το εξής:

Σελίδες