Η επιστήμη στην καθημερινότητα. 4-6 Μαίου, Σχολή Θετικών Επιστημών.

ΑΜΦΙΘΕΑΤΡΟ ΜΕΤΕΩΡΟΣΚΟΠΕΙΟΥ
Παρασκευή 5 Μαΐου 2017
10.00-14.00
ΤΜΗΜΑ ΦΥΣΙΚΗΣ
Συντονιστής: Χαρίτων Πολάτογλου
Υπεύθυνοι υλοποίησης: Μιχαήλ Μπακάλογλου, Χριστίνα Σφέτσιου, Σωτήρης Τσαβδαρίδης
Θέμα: Φυσικά – Μαγικά
ΤΜΗΜΑ ΧΗΜΕΙΑΣ
Συντονιστής: Παναγιώτης Γιαννακουδάκης
Υπεύθυνοι υλοποίησης: Ευαγγελία Παρισοπούλου
Θέμα: Ο μαγικός κόσμος της Χημείας μέσα από πειράματα
ΤΜΗΜΑ ΒΙΟΛΟΓΙΑΣ
Συντονιστές: Μηνάς Γιάγκου, Αλεξάνδρα Στάϊκο, Μαρία Αργυροπούλου
Υπεύθυνοι υλοποίησης: Σεβαστή-Ραφαέλα Σαββαΐδου, Δέσποινα-Ρόζη Σαλτιέλ,
Νάσια Παππά, Νέλλη Δέλιου, Αναστασία Σελήνη, Δήμητρα Σταμκοπούλου, Αθα-
νασία Χατζηευσταθίου
Θέμα: Ματιές στον Μικρόκοσμο
ΤΜΗΜΑ ΓΕΩΛΟΓΙΑΣ
Συντονίστρια: Ευαγγελία Τσουκαλά
Θέμα: Η παλαιοντολογία στην Εκπαίδευση και την Κοινωνία
 
17.00-20.00
ΤΜΗΜΑ ΦΥΣΙΚΗΣ
Συντονιστής: Μαυροειδής Αγγελακέρης
Θέμα: Ας Μαγνητιστούμε
ΤΜΗΜΑ ΧΗΜΕΙΑΣ
Συντονιστής: Παναγιώτης Γιαννακουδάκης
Υπεύθυνοι υλοποίησης: Ευαγγελία Παρισοπούλου
Θέμα: Ο μαγικός κόσμος της Χημείας μέσα από πειράματα
ΤΜΗΜΑ ΒΙΟΛΟΓΙΑΣ
Συντονιστές: Μηνάς Γιάγκου, Αλεξάνδρα Στάϊκου, Μαρία Αργυροπούλου
Θέμα: Ματιές στον Μικρόκοσμο
Υπεύθυνοι υλοποίησης: Σεβαστή-Ραφαέλα Σαββαΐδου, Δέσποινα-Ρόζη Σαλτιέλ,
Νάσια Παππά, Νέλλη Δέλιου, Αναστασία Σελήνη, Δήμητρα Σταμκοπούλου, Αθανασία Χατζηευσταθίου
ΤΜΗΜΑ ΓΕΩΛΟΓΙΑΣ
Συντονιστής: Βασίλης Μέλφος
Θέμα: Ορυκτά και πετρώματα: ένας κόσμος σχημάτων και χρωμάτων
ΤΜΗΜΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ
Συντονιστής: Σταύρος Δημητριάδης
Υπεύθυνοι υλοποίησης: Σουμέλα Ατματζίδου
Θέμα: Εκπαιδεύοντας τα ρομπότ
Σάββατο 6 Μαΐου 2017
Αίθουσα Α31 Κεντρικό Κτήριο ΣΘΕ
«ΣΥΓΧΡΟΝΕΣ ΑΠΕΙΛΕΣ ΤΩΝ ΘΑΛΑΣΣιΩΝ ΟιΚΟΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ»
9.30
Εγγραφές για βεβαίωση παρακολούθησης της εκδήλωσης
10-10.15
Χαιρετισμοί
Προεδρείο: Μηνάς Γιάγκου
Κωνσταντίνος Χρυσάφης
10.15- 10.35
Αναφορά στην πλαστικοποίηση των Ωκεανών
Χαρίτων Σαρλ Χιντήρογλου
Τοξικές ενώσεις στο Θαλάσσιο Περιβάλλον
Δήμητρα Βουτσά, Καθηγήτρια Τμήματος Χημείας
 
11πμ-11.30πμ Διάλειμμα: Καφές
11.30-12.15 Προβολή του Ντοκιμαντέρ «ΘΑΛΑΤΤΑ»
Ομάδα Παραγωγής: Ocean’s 14
Βαγενάς Γεώργιος, Λευτέρης Τεκτονίδης, Τριανταφυλλιά Δημόπουλου, Φω-
κίων Σπανός, Ιωάννα Σίμογλου, Δήμητρα Ξένου, Κωστής Μιχαηλίδης, Θάνος
Μιχαηλίδης, Βασίλης Ουζουνίδης, Σωτήρης Γιάντσιος, Χρήστος Γιάντσιος, Εύα
Δασκαλάκη, Εμμανουέλα Ουγγρίνη, Δημήτρης Υπερήφανος
11.15-13.00 Στρογγυλή Τράπεζα – Συζήτηση
Συντονιστές: Μηνάς Γιάγκου, Κωνσταντίνος Χρυσάφης
Κωνσταντίνος Αλμπανάκης, Δήμητρα Βουτσά, Κωνσταντίνος Γκάνιας, Αθα-
νά σιος Τσίκληρας, Χαρίτων Σαρλ Χιντήρογλου
14.30- 21.30 Αστερόκοσμος
 
ΠΑΡΑΛΛΗΛΕ Σ ΔΡΑΣ Ε ΙΣ
20.30-21.30
Θεατρικό δρώμενο
Αμφιθέατρο Εμπειρίκος ΣΘΕ
Έργο: Σχολάσανε Οι Μοίρες
της Άρτεμης Στυλιανού
Θεατρική Ομάδα Τμήματος Φυσικής (Θ.Ο.Φ.)
Λήξη εκδηλώσεων