ΚΥΡΙΑΚΗ 12 ΜΑΪΟΥ: ΙΣΤΟΡΙΑ ΑΡΧΑΙΩΝ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ. 2μμ- 3μμ. ΔΕΘ, ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΟ ΚΑΦΕΝΕΙΟ, ΠΕΡΙΠΤΕΡΟ 13.

Στο πλαίσιο της 16ης Διεθνούς έκθεσης Βιβλίου Θεσσαλονίκης, οι Εκδόσεις Εκκρεμές, παρουσιάζουν το βιβλίο των Στέλιου Νεγρεπόντη και Βασιλικής Φαρμάκη «Ιστορία Αρχαίων Ελληνικών Μαθηματικών».

Η παρουσίαση θα γίνει στο Περίπτερο 13 της ΔΕΘ, στο χώρο Φιλολογικό Καφενείο και θα διαρκέσει από τις 2μμ-3μμ

Για το βιβλίο θα μιλήσουν:

-Γιάννης Θωμαϊδης, Δρ Μαθηματικών, τέως Σχολικός Σύμβουλος.

-Γιώργος Κολέτσος, Ομότιμος καθηγητής Σχολής Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών Εθνικού Μετσοβίου Πολυτεχνείου.

-Γιώργος Μπαλόγλου, Μαθηματικός, πρώην καθηγητής πολιτειακού Πανεπιστημίου Νέας Υόρκης.

-Στέλιος Νεγρεπόντης, Ομότιμος Καθηγητής Τμήματος Μαθηματικών Πανεπιστημίου Αθηνών.

-Βασιλική Φαρμάκη, καθηγήτρια Τμήματος Μαθηματικών Πανεπιστημίου Αθηνών.

Συντονίζει ο Παντελής Σαββίδης, Μαθηματικός, Δημοσιογράφος.