Ομιλία της Σοφίας Νικολαϊδου στο στρογγυλό τραπέζι «Φοιτητές και απόφοιτοι του ΑΠΘ: Παρελθόν και μέλλον»

Το πανεπιστημιακό campus του ΑΠΘ έχει το προνόμιο να βρίσκεται μέσα στην πόλη. Έργο του συλλόγου, εκτός των άλλων, θα πρέπει να είναι η διαμόρφωση μιας οργανικής σχέσης Θεσσαλονίκης και Πανεπιστημίου και η παρεμβατική παρουσία του Α.Π.Θ. στα δρώμενα της πόλης – πράγμα που δεν είναι ακόμη ορατό και αποτελεί από χρόνια ζητούμενο.

Η σχέση με τη Μητέρα Σχολή, την περίφημη alma mater, θα πρέπει να βασίζεται στην ειλικρίνεια, όπως γίνεται με τους πραγματικά δικούς μας ανθρώπους: σ' αυτούς δεν παρουσιάζουμε ωραιοποιημένη την πραγματικότητα -κι αυτό γίνεται επειδή τους αγαπάμε. Η αμοιβαία ειλικρίνεια είναι η βάση μιας σχέσης. Σε μεγάλο βαθμό και σε αρκετές Σχολές η σχέση των αποφοίτων (ή ακόμα και των φοιτητών) με το Πανεπιστήμιο έχει τραυματιστεί. Θα πρέπει να βάλουμε επιτέλους τα δάκτυλα επί των τύπων των ήλων, να αναζητήσουμε τις αιτίες της χρόνιας αυτής κατάστασης και να προσπαθήσουμε να αντιμετωπίσουμε τα προβλήματα που συσσωρεύει. Το ΑΠΘ είναι για πολλούς αποφοίτους χώρος αναμνήσεων. Δεν αρκεί όμως αυτό. Είναι επίσης ένας χώρος όπου η αναβράζουσα νεότητα διαμορφώνεται και αντικρίζεται με την επιστημονική κοινότητα. Θα πρέπει να συζητήσουμε -και να χτίσουμε- πάνω στη σχέση πανεπιστημίου και αποφοίτων και να μη τη θεωρούμε δεδομένη.