Σε πανηγυρικό κλίμα η ιδρυτική γενική συνέλευση του Συλλόγου Αποφοίτων ΑΠΘ. Δείτε το ΔΣ

Σε μία λαμπρή τελετή που πραγματοποιήθηκε στην Αίθουσα Τελετών του ΑΠΘ, έγινε η ιδρυτική γενική συνέλευση του Συλλόγου Αποφοίτων του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης…
Στόχος του Συλλόγου είναι η σύνδεση του ΑΠΘ με τους χιλιάδες επιστήμονες που προήλθαν από το μεγαλύτερο πανεπιστήμιο της χώρας και οι οποίοι τροφοδότησαν τους τομείς της ακαδημαϊκής, επιστημονικής, πολιτικής, οικονομικής, κοινωνικής και πολιτιστικής ζωής της Ελλάδας.

Ο Πρύτανης του ΑΠΘ Γιάννης Μυλόπουλος δήλωσε ότι "Ο Σύλλογος θα μεταφέρει τις αγωνίες της κοινωνίας για ζητήματα που την αφορούν και στα οποία μπορεί να συμβάλει το ακαδημαϊκό ίδρυμα, αλλά και θα λειτουργήσει ως γέφυρα επικοινωνίας του πανεπιστημίου με την κοινωνία και την οικονομία".

Ο δήμαρχος Θεσσαλονίκης, Γιάννης Μπουτάρης αναφέρθηκε στη σημαντική πρωτοβουλία της Πρυτανείας να ιδρύσει το Σύλλογο Αποφοίτων και δήλωσε ότι είναι πάντα έτοιμος να υποστηρίξει το Πανεπιστήμιο και τις δράσεις του, καθώς πρόκειται για έναν οργανισμό που δίνει πνοή και ζωντάνια στην πόλη.

Το προσωρινό, ιδρυτικό ΔΣ συγκροτήθηκε ως εξής:

Δημήτριος Παντερμαλής, Πρόεδρος του Μουσείου της Ακρόπολης, Καθηγητής Αρχαιολογίας του Α.Π.Θ.

Μιχάλης Παπαδόπουλος, πρώην Πρύτανης του Α.Π.Θ.

Ελπιδοφόρος Λαμπρινιάδης, Μητροπολίτης Προύσης

Δημοσθένης Ταμπάκος, Ολυμπιονίκης

Σταύρος Ανδρεάδης, Πρόεδρος της Πολιτιστικής Εταιρείας Επιχειρηματιών Β. Ελλάδος

Στέλιος Νέστορας, δικηγόρος και πολιτικός

Κώστας Μπλιάτκας, Γενικός Διευθυντής της ΕΡΤ3

Παναγιώτης Λαδάς, πρώην Αντιπρύτανης του Α.Π.Θ.

Αικατερίνη Δούκα- Καμπίτογλου, πρώην Αντιπρύτανης του Α.Π.Θ.

Γεώργιος Βασιλικιώτης, Ομότιμος Καθηγητής Σχολής Θετικών Επιστημών Α.Π.Θ.

Νανά Παγώνη – Γεράκη, πρώην Προϊσταμένη της Γραμματείας Συγκλήτου Α.Π.Θ.

Αντώνης Γαλανόπουλος, Απόφοιτος Τμήματος Ψυχολογίας Α.Π.Θ.

Πηγή: http://www.thestival.gr