Το Διεπιστημονικό Εργαστήριο της Σχολής ΟΠΕ καταδικάζει την εισβολή στη Συρία.

Προς
Τη Σύγκλητο του ΑΠΘ

Θεσσαλονίκη, 15/10/2019
Το Διεπιστημονικό Εργαστήριο Παρευξείνιων και Μεσογειακών Μελετών (ΔΕΠΑΜΕΜ) της Σχολής ΟΠΕ του ΑΠΘ καταδικάζει απερίφραστα την εισβολή του τουρκικού στρατού στη Βόρεια Συρία, όπως και κάθε άλλη παράνομη εισβολή και τις τακτικές εκκαθάρισης του λαού της Συρίας, κάθε εθνοτικού, θρησκευτικού ή άλλου προσδιορισμού.
Την ίδια στιγμή, καταδικάζει την επέμβαση των Μεγάλων Δυνάμεων στην περιοχή, που κρύβονται πίσω από αυτές τις ενέργειες, θυσιάζοντας με κυνισμό ανθρώπινες ζωές αμάχων, προκαλώντας δυστυχία και προσφυγιά, ενώ οδηγούν στη συνολική αποσταθεροποίηση της ευρύτερης περιοχής, πάντα στον βωμό των συμφερόντων τους.
Το Διεπιστημονικό Εργαστήριο Παρευξείνιων και Μεσογειακών Μελετών (ΔΕΠΑΜΕΜ) της Σχολής ΟΠΕ του ΑΠΘ, εκφράζει τον αποτροπιασμό μας για τα συνεχή εγκλήματα κατά του λαού της Συρίας και κατ' επέκταση κατά της ανθρωπότητας και συμπαραστέκεται σε όποια προσπάθεια συντονισμού και συνεννόησης προκειμένου να αντιμετωπίσει την εισβολή, και να ανακτήσει τον πλήρη έλεγχο της πατρίδας του.
Τέλος:
– εκφράζει την ανησυχία του, καθώς η χώρα μας επηρεάζεται άμεσα από τις τεκτονικές αλλαγές που πραγματοποιούνται στην περιοχή,
– θεωρεί ότι η ακαδημαϊκή κοινότητα πρέπει να βρίσκεται στο πλευρό των όποιων αποφάσεων κρατών, να προβούν σε μέτρα ουσιαστικής αποτροπής της εισβολής του τουρκικού στρατού
– καλεί τη Σύγκλητο του ΑΠΘ να ανταποκριθεί στις εκκλήσεις της ακαδημαϊκής κοινότητας της δοκιμαζόμενης περιοχής εκδίδοντας ανακοίνωση στήριξης του λαού της Συρίας και των συναδέλφων μας, επικαλούμενη τις πανανθρώπινες αξίες.
Ο Διευθυντής του Εργαστηρίου

Γρηγόρης Ζαρωτιάδης